• 123456.jpg
  • 155.jpg
  •  .jpg
  • 1.jpg
  • download.jpg

تماس با ما

تلفن دفاتر هماهنگی

021-22057591

021-66883463

021-44588897

021-77174530

تلفن همراه

09123571239

اطلاعات بیشتر

امور موکلین

موکل عزیز برای اطلاع از وضعیت پرونده خود وارد سایت شوید.


مضاربه چیست؟


مضاربه یک عقد قرارداد دو طرفه است که بر اساس آن یک نفر سرمایه گذار به عنوان مالک و فرد دیگری به عنوان عامل طی یک قرارداد با شرایط خاص، باهم قرار می گذارند که عامل با سرمایه مالک تجارت کرده و از سود کسب شده، درصدی را طبق توافق قبلی به مالک پرداخت کند.

این تعریف ساده مضاربه است.
اما انجام یک مضاربه صحیح شرعی، شروط و ضوابطی دارد.


شرایط مضاربه:

1. در مضاربه، سرمایه باید پول باشد نه كالا و مانند آن.
یعنی سرمایه‌گذار باید پولی را در اختیار عامل بگذارد تا با آن به تجارت بپردازد نه چیز دیگر را.

مثلا نمی‌تواند یک انبار برنج را به عامل بدهد و بگوید اینها را بفروش و از سود به‌دست آمده یک سوم را بردار. یا این‌كه تاكسی خودش را به راننده‌ای بدهد و بخواهد با قرارداد مضاربه تعیین سود كند.

البته این كارها با عقدهای دیگری غیر از مضاربه به شکل صحیح و شرعی قابل انجام است، اما دیگر اسمش مضاربه نیست.


2. در مضاربه، تنها باید تجارت (یعنی خرید و فروش) صورت بگیرد.
در نتیجه عامل  نمی‌تواند پول سرمایه ‌گذار را در هر راهی كه پیش اومد و سود خوبی داشت، به كار بیندازد. (مثلا شركت و تولیدی و مانند آن بر پا كند. یا بذاره در بانک یا یک شرکت دیگه و سودش رو بگیره.)

(البته در این مسأله تفاوت‌هایی در برخی موارد بین مراجع وجود دارد ولی آنچه مسلم است و همه قبول دارند؛ تجارت و خرید و فروش است.)


3. نكته سوم كه البته در اكثر قراردادهای اقتصادی اسلامی مورد نظر است، حساب و كتاب و تعیین درست جزئیات معامله است.

یعنی:

اول: باید دو طرف قرارداد كاملا مشخص باشند كه پول از كیست و عامل كیست.

دوم: میزان سرمایه باید معلوم باشد و همین‌طور فله‌ای نمی‌شود قرارداد مضاربه بست. (مثلا طرف به دیگری بگه برو این ماشین یا خانه یا زمین من رو هر چی شد بفروش و با پولش كار كن، هر چی به‌دست آمد نصف نصف!)

سوم: به‌علاوه مدت زمان عقد قرارداد هم باید دقیق و معین باشد و بر این مبنا كه تا هر وقت بازار رونق داشت و یا تورم بالا نرفت و یا تا وقتی كه توان كاركردن داشتی و... نمی‌شود دو نفر با هم قرارداد ببندند.

چهارم: زمان قرارداد هم باید معلوم باشد. مثلا یك سال، دو سال، یا یک ماه.

پنجم: لازم است از همان اول میزان سهم هر یک از دو طرف از سود بدست آمده مشخص باشد. یعنی باید معین شود كه عامل و مالک هر كدام دقیقا چه مقدار از سود قطعی بدست آمده را صاحب خواهند شد.


نکته مهم اینکه:

تعیین این سود باید به «کسر مُشاع» باشد.

 


  مضاربه ازعقود جایزه است و در آن چند چیز معتبر است:

اوّل: مالک و عامل، باید بالغ، عاقل و مختار باشند و مالک شرعاً از تصرّف در اموال خود منع نشده باشد.

دوم: ایجاب از طرف مالک و قبول از طرف عامل (به لفظ باشد یا به غیر لفظ، عربى باشد یا غیر عربى).

سوم: باید سرمایه؛ عین خارجى باشد و مضاربه با دَین صحیح نیست، بله چنان چه طلبکار، مدیون را وکیل در قبض طلب و در ایجاب عقد مضاربه از طرف خود کند و مدیون پس از قبض و ایجاب از جانب خود هم قبول نماید مضاربه صحیح است.

چهارم: سود حاصله فقط بین مالک و عامل باشد و چنان چه شرط کنند که چیزى از سود براى غیر باشد، شرط صحیح نیست، مگر این که شرط کنند غیر کارى که مربوط به تجارت و مضاربه است انجام دهد که در این صورت، شرط سهیم بودن در سود اشکال ندارد.

پنجم: سهم سود هر یک از عامل و مالک تعیین شود و تعیین آن به دو صورت صحیح است: الف: قرار بگذارند هر مقدار سود حاصل شد به نحو کسر مشاع، یعنى چند در صد، مربوط به مالک و چند درصد مربوط به عامل باشد. ب: قرار بگذارند مقدار معینى از سود، مربوط به عامل و بقیّه هر چه بود مربوط  به مالک باشد، یا بر عکس.

ششم: عامل؛ قدرتِ انجامِ معامله و تجارت را داشته باشد.

هفتم: سود بردن، به وسیله تجارت و خرید و فروش باشد، بنابر این اگر مالک پول و سرمایه را به کسى بدهد که با آن زراعت کند یا خرج مغازه یا تعمیر ماشین کند مضاربه صحیح نیست.

 

برچسب های این مطلب : مضاربه - شرایط مضاربه - مضاربه چیست؟ - عقد مضاربه - تعریف مضاربه - قرار داد مضاربه

 

تجربیات ما

 ارتباطات قوی و سازنده

هیچ سازمان یا موسسه‌ای به تنهایی کامل نیست. همکاری با موسسات مرتبط و مکمل این امکان را به ما می‌دهد تا پاسخگوی تمامی نیازهای مشتریان در سطوح مختلف و با کیفیت تضمین‌شده باشیم. گروه وکلای ایران با موسسات حقوقی، موسسات آموزشی و دانشگاه‌ها  همکاری دارد و با اخذ نمایندگی از این موسسات به طور رسمی خدمات مشترکی را ارائه می‌نماید.

 

موفقیت در فضای وب

نقش اینترنت در همه ابعاد زندگی امروز انکارناپذیر است. امروزه فعالیت آنلاین و خدمات اینترنتی برای هر سازمانی نقش حیاتی دارد. گروه وکلای ایران از آغاز کار خود این مسئله را در دستور کار خود قرار داد. موفقیت وب‌سایت گروه وکلای ایران که هم اکنون یکی از شناخته‌شده‌ترین وب‌سایتهای حقوقی ایران است موید این موضوع است.

 

 رضایت مشتری

رضایت مشتری اولین اصل کار ما در گروه وکلای ایران است. ما همواره در تلاشیم تا با گرفتن بازخورد از مشتریان تمام مراحل خدمات خود را در راستای رضایت مشتریان بهینه‌سازی کنیم. پیشرفت سریع موسسه ما از زمان تاسیس تا کنون نشان‌دهنده این موضوع است. بهترین تبلیغ برای ما مشتریان سابق ما هستند. تمامی پرسنل موسسه برای ایجاد رضایت حداکثری در ارائه خدمات آموزش دیده‌اند و همواره از انتقادات و پیشنهادات مشتریان بهره برده‌اند.