تماس با ما

تلفن دفاتر هماهنگی

021-22057591

021-66883463

021-44588897

021-77174530

تلفن همراه

09123571239

اطلاعات بیشتر

جعل

جعل و استفاده از سند مجعولبررسی جرم جعل و استفاده از سند مجعولمطابق ماده 523 قانون مجازات اسلامی (بخش تعزیرات) ، جعل و تزویر عبارتند از: ساختن نوشته یا سند یا ساختن مهر یا امضای اشخاص رسمی یا غیر رسمی خراشیدن یا تراشیدن یا قلم بردن یا الحاق یا محو یا اثبات یا سیاه کردن یا تقدیم یا تاریخ سند نسبت به تاریخ حقیقی یا الصاق نوشته ای به نوشته دیگر یا بکار بردن مهر دیگری بدون اجازه صاحب آن و نظایر اینها به قصدتقلب؛ که تک تک آنها را مورد بررسی قرار می دهیم :

ساختن نوشته یا سند :

منظور از نوشته یا سند چیزی است که قابلیت استناد داشته باشد و در صورت بروز مشکل بتوان آنرا ارائه داد مانند رسیدی که در ازای وجه دریافت می شود و درصورتی که آن رسید دارای امضاء باشد سند محسوب می شود . داشتن آن حتماً برای مراجعه به مراجع قضایی نیست و برای مواردی که اختلاف بوجود می آید بعنوان یادآوری می توان به آن استناد نمود .

مانند ساختن (جعل) شناسنامه ، گذرنامه ، کارت ملی ، مبایعه نامه ، قولنامه ، گواهینامه ، مدرک تحصیلی ، وصیتنامه و…….

بطورکل سند بر دو قسم است : سند رسمی و سند عادی

سند رسمی سندی است که یا توسط ماموران رسمی و در حدود صلاحیت آنان و مطابق قانون توسط ماموران اداره ثبت اسناد و املاک تنظیم می شود یا توسط دفاتر اسنادرسمی. اما سند عادی سندی است که غیر از تعریف سند رسمی است.

ساختن مهر یا امضای اشخاص رسمی یا غیر رسمی :

منظور این است که جاعل مهر و امضای اشخاص رسمی مثلاً اداره گذرنامه ، ثبت احوال ، بانک ها و بسیاری از این موارد و همچنین اشخاص عادی را بسازد و از آنها سوءاستفاده نماید . با توجه به اینکه هر شخصی امضای مخصوص به خود را داردو به سبک خاصی زیر اسناد را امضاء می کندبنابراین چنانچه این امضاء مورد جعل قرار بگیرد از طریق کارشناس خط شناسی از نحوه لرزش دست ، تیرگی و کمرنگی و ….. ، همچنین با وجود تکنیکها و دستگاههای پیشرفته قابل تشخیص است . در مورد مهر هم اینگونه است و ممکن است ازنوع چوب ، فلز و ….. باشد .

خراشیدن یا تراشیدن :

یعنی جاعل سعی دارد که با یک وسیله تیز مبادرت به ازبین بردن کلمه یا کلمات مورد نظر درسندی مانند قولنامه ، مبایعه نامه یا وصیتنامه و …… نماید وحتی ممکن است کلمات را نیز تغییر دهد یعنی کلمه شد را به نشد تبدیل کند و ماهیت سند را به کلی با یک کلمه و یک حرف تغییر دهد .

قلم بردن :

در قلم بردن جاعل تلاش می کند با مخدوش کردن و خط کشیدن بر روی قسمتی از سند آنرا ناخوانا جلوه دهد .

الحاق و محو کردن :

منظور از الحاق اینست که شخص جاعل کلمه ای را در سند اضافه می کند مثلاً در متن وصیتنامه اسم یکی از فرزندان را که در متن نیست را الحاق و اضافه می کند ویا در متن چک دستکاری می کند و رقم چک را افزایش می دهد . اما در مورد محو کردن برعکس الحاق است یعنی جاعل با کمک پاک کن ، لاک غلط گیر ویا مواد شیمیایی نوشته ای را از پاک و محو می کند .

اثبات :

منظور اینست جاعل یک سند بی ارزش که از نظر قانونی باطل است و حتی به مهر باطل شد مهمور است ، کلمه باطل شد را بر دارد و به نوعی آن سند باطل را زنده کند .

سیاه کردن :

سیاه کردن سند شبیه قلم بردن است و بنحوی سند را با کمک جوهر و یا موادی اینچنینی مخدوش و ناخوانا می کند .

دستکاری کردن تاریخ سند :

یعنی جاعل پس از تنظیم سند تاریخ آنرا دستکاری و جابجا کند مثلاً تاریخ موخر را مقدم کند و برعکس .

الصاق نوشته‌ای به نوشته دیگر:

مثلاً به یک سند یا نوشته ، نوشته ای دیگر الصاق می کنند که فردتصور می کند آن نوشته ضمیمه سند اصلی است .

به کار بردن مهر دیگری بدون اجازه صاحبش:

یعنی جاعل مهر یک شرکت یا اداره و یا یک شخص عادی را بدون اجازه  در زیر سند ساختگی خود مورد استفاده قرار دهد .

جعل و استفاده از سند مجعول در قانون مجازات اسلامی جرم است و مجازات دارد که مواد 523 تا 542 قانون مجازات اسلامی (بخش تعزیرات ) اختصاص به جعل و تزویر دارد .

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با موسسه تماس بگیرید و از مشاوره های کارشناسان و وکلای مجرب ما بهره مند شوید .

برچسب های این مطلب : وکیل جعل - وکیل جعل و استفاده از سند مجعول - جعل و استفاده از سند مجعول - مجازات جعل - سند مجعول - وکیل جرم جعل - وکیل جرم جعل - جرم جعل و استفاده از سند مجعول - مجازات جعل و استفاده از سند مجعول

تجربیات ما

 ارتباطات قوی و سازنده

هیچ سازمان یا موسسه‌ای به تنهایی کامل نیست. همکاری با موسسات مرتبط و مکمل این امکان را به ما می‌دهد تا پاسخگوی تمامی نیازهای مشتریان در سطوح مختلف و با کیفیت تضمین‌شده باشیم. گروه وکلای ایران با موسسات حقوقی، موسسات آموزشی و دانشگاه‌ها  همکاری دارد و با اخذ نمایندگی از این موسسات به طور رسمی خدمات مشترکی را ارائه می‌نماید.

 

موفقیت در فضای وب

نقش اینترنت در همه ابعاد زندگی امروز انکارناپذیر است. امروزه فعالیت آنلاین و خدمات اینترنتی برای هر سازمانی نقش حیاتی دارد. گروه وکلای ایران از آغاز کار خود این مسئله را در دستور کار خود قرار داد. موفقیت وب‌سایت گروه وکلای ایران که هم اکنون یکی از شناخته‌شده‌ترین وب‌سایتهای حقوقی ایران است موید این موضوع است.

 

 رضایت مشتری

رضایت مشتری اولین اصل کار ما در گروه وکلای ایران است. ما همواره در تلاشیم تا با گرفتن بازخورد از مشتریان تمام مراحل خدمات خود را در راستای رضایت مشتریان بهینه‌سازی کنیم. پیشرفت سریع موسسه ما از زمان تاسیس تا کنون نشان‌دهنده این موضوع است. بهترین تبلیغ برای ما مشتریان سابق ما هستند. تمامی پرسنل موسسه برای ایجاد رضایت حداکثری در ارائه خدمات آموزش دیده‌اند و همواره از انتقادات و پیشنهادات مشتریان بهره برده‌اند.