تماس با ما

تلفن دفاتر هماهنگی

021-22057591

021-66883463

021-44588897

021-77174530

تلفن همراه

09123571239

اطلاعات بیشتر

خسارات

ماده 522 قانون آئین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی اشعار داشته چنانچه شرایط 7گانه ذیل محقق گردید دادگاه متناسب با تغییر شاخص سالانه که توسط بانک مرکزی ایران تعیین میگردد محاسبه و صدور حکم خواهد نمود .

 

1.        1. به شرطی که موضوع خواسته دین باشد . (طلب نقدی)  

 

2.        2. به شرطی که موضوع خواسته وجه رایج ایران باشد . (ارز نباشد )

 

3.      3. به شرطی که طلب کار موضوع خواسته را قبلاً از بدهکار مطالبه نموده باشد . (این مطالبه ضمن دادخواست نیز میتواند باشد)

 

4.        4. به شرطی که بدهکار متمول باشد .

 

5.        5. به شرطی که بدهکار از پرداخت بدهی خود استنکاف نماید .

 

6.      6. به شرطی که شاخص قیمت سالانه از زمان سررسید تا هنگام پرداخت تغییر فاحش نموده باشد . (شاخص توسط بانک مرکزی هرساله اعلام میگردد فرمول محاسبه نیز در ذیل آمده)

 

7.        7. به شرطی که طلبکار این خسارت را مطالبه نموده باشد .

 

((متن ماده 522 - در دعاويي كه موضوع آن دِ‌ين و از نوع وجه رايج بوده و با مطالبه داين و تمكن مديون، مديون امتناع از پرداخت نموده، در صورت‌تغيير فاحش شاخص قيمت سالانه از زمان سررسيد تا هنگام پرداخت و پس از مطالبه طلبكار، دادگاه با رعايت تناسب تغيير شاخص سالانه كه توسط‌بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران تعيين مي‌گردد محاسبه و مورد حكم قرار خواهد داد مگر اين‌كه طرفين به نحو ديگري مصالحه نمايند.))

 

در ادامه با توجه به صراحت ذیل ماده 522 که مقرر داشته : ؛مگر اینکه طرفین به نحو دیگری مصالحه نمایند؛  موضوع تحت عناوین  صلح و گزارش اصلاحی قابل  طبقه بندی خواهد بود و موضوع از باب صدور حکم مورد رسیدگی واقع نخواهد شد چنانچه این توافق در حین جلسه رسیدگی باشد با گزارش اصلاحی پرونده مختوم و چنانچه خارج از دادگاه باشد تحت عنوان مصالحه طبقه بندی خواهد شد و البته این توافقات  برای طرفین الزام آور میباشد .

 

 

یک استثناء قانونی در مورد چک (محاسبه خسارات از زمان سررسید یا مطالبه داین؟)

 

نظر به ماده ۳ قانون چک که اشعار میدارد: ((صادر کننده چک باید در تاریخ مندرج در آن معادل مبلغ مذکور در بانک محال علیه وجه نقد داشته باشد ...)) و نیز به استناد تبصره الحاقی به ماده 2 قانون صدور چک مصوب 10/ 3/ 1376 مجمع تشخیص مصلحت نظام و همچنین  قانون استفساریه تبصره مذکور مورخ 21/ 9/ 1377 که اشعار داشته : ((خسارات تاخیر تأدیه برمبنای نرخ تورم ازتاریخ چک تا زمان وصول آن که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام شده )) مع الوصف به طور استثناء و به دلالت قوانین فوق الذکر  در خصوص چک ، تاریخ محاسبه خسارات تاخیر تادیه از زمان سررسید ، مورد محاسبه  واقع خواهد شد ، حتی اگر از تاریخ سررسید چک ، لغایت تاریخ اخذ گواهی عدم پرداخت و مطالبه داین ، مدت زیادی گذشته باشد .

 

سوال معکوس : چنانچه تغییر شاخص به دلیل وضعیت خوب اقتصادی ایران ، شرایط  رو به رشد داشته باشد و پول درزمان تادیه نسبت به زمان سررسید ارزش بیشتری پیدا نموده باشد آیا بدهکار میتواند با استناد به افزایش ارزش اقتصادی پول و ماده 522 قانون آئین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی مبلغ کمتری نسبت به اصل بدهی خود پرداخت نماید ؟

 

جواب : با توجه به اینکه  ماده 522 قانون آئین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی در ذیل فصل دوم از باب نهم قانون با عنوان خسارات و از لحن ماده به نفع طلب کار  وضع گردیده و از این حیث که در زمان تصویب این قانون روند کاهش ارزش اقتصادی پول در پیش بوده و برای جبرای ضرر طلبکاران به تصویب رسیده و از طرف دیگر در متن قانون شرط هفتم برای اجرای این ماده مطالبه  خسارات از ناحیه  داین (طلبکار) ذکر گردیده ، بدهکار به استناد این ماده نمی تواند از اصل بدهی خود کمتر پرداخت نماید چون مستند قانونی در این موضوع نخواهد داشت . 

 

برچسب های این مطلب : خسارات تاخیر تادیه, بهره ربا نزول, خسارت, ماده522 آئین دادرسی مدنی, دیرکرد

تجربیات ما

 ارتباطات قوی و سازنده

هیچ سازمان یا موسسه‌ای به تنهایی کامل نیست. همکاری با موسسات مرتبط و مکمل این امکان را به ما می‌دهد تا پاسخگوی تمامی نیازهای مشتریان در سطوح مختلف و با کیفیت تضمین‌شده باشیم. گروه وکلای ایران با موسسات حقوقی، موسسات آموزشی و دانشگاه‌ها  همکاری دارد و با اخذ نمایندگی از این موسسات به طور رسمی خدمات مشترکی را ارائه می‌نماید.

 

موفقیت در فضای وب

نقش اینترنت در همه ابعاد زندگی امروز انکارناپذیر است. امروزه فعالیت آنلاین و خدمات اینترنتی برای هر سازمانی نقش حیاتی دارد. گروه وکلای ایران از آغاز کار خود این مسئله را در دستور کار خود قرار داد. موفقیت وب‌سایت گروه وکلای ایران که هم اکنون یکی از شناخته‌شده‌ترین وب‌سایتهای حقوقی ایران است موید این موضوع است.

 

 رضایت مشتری

رضایت مشتری اولین اصل کار ما در گروه وکلای ایران است. ما همواره در تلاشیم تا با گرفتن بازخورد از مشتریان تمام مراحل خدمات خود را در راستای رضایت مشتریان بهینه‌سازی کنیم. پیشرفت سریع موسسه ما از زمان تاسیس تا کنون نشان‌دهنده این موضوع است. بهترین تبلیغ برای ما مشتریان سابق ما هستند. تمامی پرسنل موسسه برای ایجاد رضایت حداکثری در ارائه خدمات آموزش دیده‌اند و همواره از انتقادات و پیشنهادات مشتریان بهره برده‌اند.