تماس با ما

تلفن دفاتر هماهنگی

021-22057591

021-66883463

021-44588897

021-77174530

تلفن همراه

09123571239

اطلاعات بیشتر

ارث و وصیت

* وصيت

هر کسي در زمان حيات ، بر اموال خود تسلط دارد و هر کاري که بخواهد با اموالش مي کند بشرط اينکه عاقل و رشيد باشد . اسلام از طريق وضع وصيت و قانوني کردن آن ، به شخص اختيار داده تا در بخشي از اموال خود پس از مرگ تصرف کند .

اقسام وصيت

وصيت دو نوع عهدي و تمليکي دارد .

1) وصيت عهدي : در اين نوع وصيت ، فرد يا افرادي را براي اداره بخشي از اموال خود و نيز سرپرستي فرزندانش پس از مرگ تعيين کرده و مسئوليت را به آنان مي سپارد.

شخصي که برايش وصيت شده وصي و وصيت کننده را موصي مي نامند .

2) وصيت تمليکي

دراين نوع وصيت ،شخص بخشي از اموال خود را پس از مرگ به فرد يا افرادي تمليک مي کند ؛ چه افراد خانواده او چه ديگران .

دراين نوع وصيت ، کسي که برايش وصيت شده موصي له وصيت کننده را موصي و اموال را موصي به مي گويند .

شخص مي تواند همه اموال را خود تمليک و وصيت کند اما فقط در نفوذ دارد و  ديگر نياز به اجازه وراث دارد . 

* زمان محاسبه دارايي شخص در وصيت تمليکي

پس از مرگ فرد ، بايد خرج کفن و دفن وي را از اموالش پرداخت کنند . بعد ،ديوني که به اعيان اموالش تعلق گرفته و سپس ديون و واجبات مالي پرداخت بشود .از اين ، زمان محاسبه  و  وصيت است .

هيچ کس نمي تواند وصيت کند که وارثي را کلاً از ارث محروم کند طبق قانون ارث که يک قانون امري است و نمي توان بر خلاف آن عمل کرد نمي توان نسبت به  او را محروم کرد

براي محروم کردن فرزند يا شوهر يا زن از ارث در زمان حيات مي تواند اموالش را بنام ديگري کند .

مي توان براي جنيني که در شکم مادر هست هم وصيت کرد بشرط اينکه جنين زنده بدنيا بيايد

اگر کسي در زمان حياتش وصيت کند. مثلاً جد پدري با وجود اينکه پدر فرزند در قيد حيات است وصيت کند که شخص مورد نظري سرپرستي فرزند را به عهده بگيرد اين درست نيست زيرا پدر فرزند در قيد حيات است حتي اگر پدر فرزند هم بميرد باز هم آن وصيت اثر ندارد مگر اينکه پدر فرزند وصي را تعيين کند . 

*ارث

ارث در اصطلاح عبارت است از :انتقال قهري حقوق و دارايي متوفي به ورثه وي .

منظور از حق ، تمام آن چيزهايي است که قابليت نقل و انتقال داشته باشد خواه حقوق مالي باشد مثل حق فسخ يا غير مالي مثل حق قصاص .

* ترکه :

عبارت است از کليه اموال و حقوق مالي مورث که پس از وضع ديون و تعهدات و وصاياي او به وراث منتقل مي گردد .

آنچه که موجب تحقق ارث است ، مرگ مي باشد که به دو صورت قابل تصور است :

1) موت حقيقي : خارج شدن روح از بدن

2) موت فرضي : شخصي است که مدت ها غائب است و خبري نمي باشد .شخصيت چنين فردي از نظر حقوقي متزلزل است به منظور ختم اين اوضاع او را در حکم شخص مرده تلقي مي کنند و احکام ارث بر او مترتب مي شود و ارثش تقسيم مي شود .

* طبقات ارث

منظور از طبقه ، کساني هستند که باعث مي شوند که طبقه ديگر ارث نبرد . هر کسي که به متوفي نزديکتر است طبقه جلوتر است . طبقاتي که ناشي از ارث هستند سه طبقه هستند : يک طبقه ناشي از سبب است که زوجيت است در هر طبقه اصناف مختلفي واقع مي شوند و هر کدام سهام خاصي دارند .

در طبقات ارث ، هر طبقه اي مانع ارث بردن طبقه ديگر مي شود ، با اين قيد که طبقات اول، دوم و سوم که نسبي هستند هرگز نمي توانند مانع و حاجب زوج و زوجه بشوند .

 طبقات ارث عبارتند از :

1) فرزندان و پدر و مادر

اگر کسي فوت کند و پدر و مادرش زنده باشند و نوه اش هم زنده باشد به نوه اش هم ارث مي رسد . اما زماني که يک فردي فوت کند و يک فرزند و يک نوه دارد که اين نوه از فرزند فوت شده اش باشد به اين نوه ارث نمي رسد . ارث به نوه و نتيجه زماني مي رسد که اصناف بالايي نباشند . 

2) برادران و خواهران و اجدات و جدات

3) خالات و عمات ، خاله ،عمه، عمو و دائي و فرزندان آنها

4) طبقه سببي است : زوج و زوجه . اين طبقه در عرض سه طبقه ديگر است .

*وعده به ارث

وعده به ارث ، موجب ارث برده نم شود زيرا موجب ضرر ديگران مي شود و نمي تواند از حق ديگران بدهد و به کسي وعده دهد .

ارث کسي که هيچ وارثي ندارد به امام و به حاکم اسلامي مي رسد و جزء بيت المال محسوب مي شود .

در صورتي که فردي فوت کند .و هيچ مالي ندارد ، نمي توانند بدهيهاي او را از ورثه بگيرند .

ممکن است فردي موجبات متعدد براي ارث داشته باشد مثلاً در عين حالي که همسرش است پسر خاله او هم باشد اگر کسي دو موجب ارث داشته باشد بابت هر دو ارث مي برد و ايندو در هم تداخل نمي کنند.

برچسب های این مطلب : وصيت - طبقات ارث - وصيت - وکیل ارث - ارث و وصیت - شرایط ارث - شرایط وصیتارث 

 

تجربیات ما

 ارتباطات قوی و سازنده

هیچ سازمان یا موسسه‌ای به تنهایی کامل نیست. همکاری با موسسات مرتبط و مکمل این امکان را به ما می‌دهد تا پاسخگوی تمامی نیازهای مشتریان در سطوح مختلف و با کیفیت تضمین‌شده باشیم. گروه وکلای ایران با موسسات حقوقی، موسسات آموزشی و دانشگاه‌ها  همکاری دارد و با اخذ نمایندگی از این موسسات به طور رسمی خدمات مشترکی را ارائه می‌نماید.

 

موفقیت در فضای وب

نقش اینترنت در همه ابعاد زندگی امروز انکارناپذیر است. امروزه فعالیت آنلاین و خدمات اینترنتی برای هر سازمانی نقش حیاتی دارد. گروه وکلای ایران از آغاز کار خود این مسئله را در دستور کار خود قرار داد. موفقیت وب‌سایت گروه وکلای ایران که هم اکنون یکی از شناخته‌شده‌ترین وب‌سایتهای حقوقی ایران است موید این موضوع است.

 

 رضایت مشتری

رضایت مشتری اولین اصل کار ما در گروه وکلای ایران است. ما همواره در تلاشیم تا با گرفتن بازخورد از مشتریان تمام مراحل خدمات خود را در راستای رضایت مشتریان بهینه‌سازی کنیم. پیشرفت سریع موسسه ما از زمان تاسیس تا کنون نشان‌دهنده این موضوع است. بهترین تبلیغ برای ما مشتریان سابق ما هستند. تمامی پرسنل موسسه برای ایجاد رضایت حداکثری در ارائه خدمات آموزش دیده‌اند و همواره از انتقادات و پیشنهادات مشتریان بهره برده‌اند.