تماس با ما

تلفن دفاتر هماهنگی

021-22057591

021-66883463

021-44588897

021-77174530

تلفن همراه

09123571239

اطلاعات بیشتر

راههای مواجهه بامردان فراری از مهریه

راه های مواجهه با مردان فراری از مهریه

سال‌ها ردای قضاوت به تن‌داشتن برای كسی كه حالا كسوت وكالت به قامت دارد، امتیازی ویژه است و مهدی عمادی این امتیاز را دارد. صلاحیت گفته‌های او از سال‌ها تجربه‌اش در مسند قضا آب می‌خورد.
عمادی پرونده های خانوادگی زیادی را بررسی كرده، با زنان و مردان مختلفی برخورد داشته، حرف های خوب و بد زیادی را شنیده، كلك ها و فریبكاری های زیادی را از نزدیك دیده و حالا كه در دادگاه ها به عنوان وكیل حاضر می شود از همه تجربه هایش به نفع موكلانی كه برای وصول مهریه شان تلاش می كنند، استفاده می كند.

گفت و گوی ما با او از تشریح وضع زنانی كه شوهرانی متمكن دارند، اما برای فرار از مهریه به هر روشی متوسل می شوند، شروع شد و با ارائه راهكارهای قانونی به زنان ادامه یافت و سرانجام به این نتیجه رسید كه در شرایط امروزی كه قانون كمترین حمایت را از زنان دارد، مهریه بهترین وسیله برای احقاق حقوق زنان است. البته به این شرط كه در تعیین مهریه افراط و تفریط نشود و میزان آن بسیار اندك یا بسیار كلان نباشد.
یكی از شگردهای مردان متمكن برای فرار از پرداخت مهریه همسرانشان، انتقال اموال به غیر است كه دست زنان را از گرفتن مهریه كوتاه می كند. این زنان برای اثبات تمكن مالی شوهر نیز با مشكلات زیادی رو به رو هستند و اغلب موفق به اثبات ملائت (توان مالی) مرد نمی شوند.

به اعتقاد شما این گروه از زنان با چه روش هایی می توانند مهریه خود را وصول كنند؟

در بیشتر پرونده ها زمانی كه زن قصد گرفتن طلاق دارد، مهریه اش را به اجرا می گذارد؛ یعنی از مهریه به عنوان یك اهرم برای رسیدن به هدف نهایی كه همان طلاق است استفاده می كند. در این گونه موارد بویژه وقتی از قبل اختلافاتی وجود دارد و مرد احساس می كند كم كم زن به سمت مطالبه مهریه پیش می رود به انتقال اموال خود به نزدیكان یا افراد مورد اعتمادش رو می آورد.

اما اگر زنان باهوش باشند، می توانند به این نیت شوهر پی ببرند و از تمام مدارك مربوط به نقل و انتقال ها كپی بگیرند و برای ارائه در دادگاه نزد خود نگه دارند. البته زنان وقتی می توانند این مدارك را جمع آوری كنند كه اموال از طریق مبایعه نامه عادی منتقل شده و مدركی در دست باشد. من موكلی داشتم كه قبل از این كه خانه را به قصد گرفتن طلاق ترك كند، از تمام مبایعه نامه ها و چك هایی كه اثبات می كرد مرد تمكن مالی دارد و برای فرار از دادن مهریه، اموالش را به نام دیگران كرده كپی گرفته بود و با استناد به همین مدارك نیز توانست مهریه اش را وصول كند.

اگر این مدارك موجود باشد، زنان می توانند با این كه مرد اموالش را به طور رسمی به شخصی دیگر منتقل كرده، حكم توقیف اموال بگیرند. یكی دیگر از راه های وصول مهریه زنانی كه شوهرانشان قصد فرار از مهریه را دارند، این است كه مردان را ممنوع الخروج كنند.

درواقع اگر مردی قبل یا بعد از تنظیم دادخواست از سوی همسرش، اموال خود را به قصد فرار از ادای دین به دیگری منتقل كند، با استناد به قوانین كیفری و حقوقی می توان مهریه زن را مطالبه كرد. ماده 218 قانون مدنی تصریح می كند «هرگاه ثابت شود معامله با قصد فرار از دین و صوری انجام شده آن معامله باطل است.» همچنین ماده 218 مكرر نیز می گوید: «هرگاه طلبكار به دادگاه دادخواست داده، دلیل اقامه كند كه مدیون برای فرار از دین، قصد فروش اموال خود را دارد دادگاه می تواند قرار توقیف اموال وی را به میزان بدهی صادر كند.»

البته طبق این مواد قانونی باید چند شرط محقق شود تا زن بتواند مهریه خود را وصول كند. اول این كه باید مالی وجود داشته باشد، دوم این كه زن باید ثابت كند كه معامله صوری بوده، سوم این كه هدف مرد از معامله، فرار از پرداخت مهریه بوده و چهارم این كه فردی كه مال به او انتقال یافته از نیت فرد انتقال دهنده باخبر بوده و با او همدست باشد. پس اگر مورد چهارم اثبات نشود، دادگاه اعلام می كند صاحب مال نه به قصد فرار، بلكه به علت اضطرار مالش را فروخته است.
البته زن ها می توانند از ماده 4 قانون نحوه اجرای محكومیت های مالی هم استفاده كنند كه اشاره دارد «هر كس به قصد فرار از دین و تعهدات مالی، مال خود را به دیگری انتقال دهد عمل او جرم تلقی و فرد به حبس تعزیری محكوم خواهد شد كه طبق این ماده، فرد انتقال گیرنده نیز اگر با علم دست به چنین كاری زده باشد شریك جرم محسوب می شود.»

قانون جدید التصویب حمایت از خانواده نیز در ماده 22 تاكید دارد كه زن تا سقف 110 سكه می تواند تقاضای حبس مرد را داشته باشد كه این قانون نیز راه خوبی برای جلوگیری از فرار مردان بویژه مردان متمكن از پرداخت مهریه است.
ظاهر این قوانین به نفع زنان است، اما واقعیت این است كه اثبات سوء نیت مرد و اثبات صوری بودن معامله كار دشواری است و به قول شما همه زنان آنقدر باهوش نیستند كه بتوانند از نیت شوهرانشان باخبر شوند و مدرك و سند جمع كنند.

این قبیل زنان برای گرفتن مهریه شان چه راه هایی پیش رو دارند؟

به اعتقاد من، جنبه كیفری این قبیل پرونده ها بهتر به نتیجه می رسد. مثلا اگر مبایعه نامه ای موجود باشد و زن در دادگاه به آن استناد كند، می توان با استفاده از تاریخ مبایعه نامه و مبلغ معامله و نحوه تبادلات مالی، سوء نیت مرد را ثابت كرد. من پرونده هایی داشته ام كه مرد می گوید بله فلان ملك مالم بوده و فروختم، اما وقتی بررسی می كنیم مشخص می شود مثلا یك ملك یك میلیارد تومانی، 400 میلیون تومان فروخته شده و تاریخ مبایعه نامه هم حوالی زمانی است كه زن دادخواست مطالبه مهریه داده است و هیچ چك یا سند مالی هم كه گویای تبادل مال در معامله باشد، موجود نیست.

در قوانین ما تصریح شده كه خانه و ماشین به عنوان سرپناه و مركب ـ كه در اسلام به آن تاكید شده ـ شامل دیون مرد نمیشود، یعنی مردی كه یك خانه و خودرو داشته باشد دادگاه حكم به فروش این اموال نمی دهد. به همین علت بسیاری از زنان موفق به گرفتن مهریه خود نمی شوند. نظرتان در این باره چیست؟

بله درست است، اما نه برای هر مردی. در قانون بر مستثنیات دین تاكید شده، اما اجرای آن بستگی دارد كه ما آن را چطور تفسیر كنیم. مثلا اگر قرار است خانه مرد برای وصول مهریه توقیف شود باید دید آن خانه چه میزان می ارزد و چه ویژگی هایی دارد. گاهی یك آپارتمان بسیار لوكس در شمال تهران توقیف می شود، اما مرد ادعا می كند این آپارتمان جزو مستثنیات دین است، در حالی كه این طور نیست.

اما اگر یك آپارتمان بسیار معمولی در مناطق متوسط شهر متعلق به مردی باشد ممكن است با بررسی های كارشناسی و تعیین قیمت آن، حكم به توقیفش داده نشود چون به هر حال داشتن یك سرپناه معمولی از این بابت كه او حق حیات دارد جزو حقوق مرد است. به غیر از سرپناه، درباره حقوق مرد هم همین شرایط حاكم است، مثلا اگر او ماهی یك میلیون تومان درآمد دارد، اگر بچه داشته باشد تا یك سوم و اگر نداشته باشد تا یك چهارم آن قابل توقیف است تا مرد با بقیه حقوق خود بتواند زندگی كند.

حالا اگر مردی این میزان مال را هم نداشت تكلیف مهریه زن چه می شود؟

مردان به طور كلی می توانند تقاضای دو نوع اعسار بدهند؛ اول اعسار كلی كه در 95 درصد موارد دادگاه نمی پذیرد كه یك مرد هیچ مالی نداشته باشد و دوم اعسار به نحو تقسیط كه دادگاه براساس شغل، تحصیلات، مسكن و میزان درآمد مرد را باهم جمع می كند و میزان اقساط را مشخص می كند.

شما در لابه لای صحبت هایتان چند بار از قانون جدید حمایت از خانواده و ماده 22 آن كه تا سقف 110 سكه مهریه امكان به حبس انداختن مرد را می دهد، دفاع كردید و آن را به نفع زنان دانستید. به اعتقاد شما محدود كردن امكان اجرای حبس در بحث مهریه كار درستی است؟

بیایید موضوع را از این زاویه ببینیم. در قانون مدنی ما برای زن حق طلاق در نظر گرفته نشده مگر در موارد استثنایی. درواقع این قانون طوری نوشته شده كه به صورت یكطرفه به نفع مرد است در حالی كه حمایت های قانونی باید دوسویه باشد. به اعتقاد من كه در دادگاه ها رفت و آمد دارم، بیش از 95 درصد موارد تقاضای مهریه از سوی زن برای گرفتن طلاق است و این هم به آن علت است كه قانون حق طلاق را به زن نداده است.

من مواردی را دیده ام كه زن حاضر است مهریه، اجرت المثل، جهیزیه و طلاهای متعلق به خودش را ببخشد، اما از زندگی مشترك زجرآور خود خلاص شود. پس در چنین شرایطی این كه قانون حمایت از خانواده تا سقف 110 سكه حق اجرای مجازات حبس را به زن داده، نكته مثبتی محسوب می شود؛ چون بالاخره زن باید بتواند به نوعی از حقوق خود دفاع كند.

نظر شما درباره عندالمطالبه و عندالاستطاعه بودن مهریه چیست؟ به اعتقاد شما كدام یك از این دو نوع مهریه به نفع زنان است؟ می دانید كه دستگاه قضایی و نهادهای تصمیم گیر خیلی تلاش كردند كه مهریه عندالاستطاعه را در جامعه جا بیندازند، اما با استقبال مردم روبه رو نشدند.

عندالمطالبه یعنی هر زمان كه زن مهریه را مطالبه كرد چون محق است، باید به او پرداخت شود اما عندالاستطاعه یعنی هر زمان كه مرد توان مالی داشت مهریه را پرداخت كند. پس بی شك مهریه عندالمطالبه به نفع زنان است، اما من در دفترخانه ها دیده ام محضردار بدون ارائه توضیح به زوجه از او می خواهد با مهریه عندالاستطاعه موافقت كند. در یكی از موارد من به زوجه در این باره توضیح دادم و او به محض اطلاع اعلام كرد كه با مهریه عندالاستطاعه موافق نیست.

مهریه حق زنان است و بی شك هیچ زنی ـ به جز افراد معدودی كه با مهریه كاسبی می كنند ـ با نیت گرفتن مهریه وارد زندگی مشترك نمی شوند، اما به هر حال مهریه پشتوانه زنان است كه عندالاستطاعه كردن مهریه این پشتوانه را از زنان می گیرد و راه فرار حقوقی برای مردان را باز می كند.

نظرتان درباره جایگزین شدن شروط ضمن عقد با مهریه چیست؟

شروط ضمن عقد معمولا برای كسانی كارایی دارد كه یك بار وارد زندگی شده و ضربه خورده اند كه ما به آنها می گوییم اگر می خواهی دوباره به زندگی برگردی، یكسری شرط برای خودت در عقدنامه درج كن. اگر این شروط درست باشد در جای خودش می تواند زمانی كه زن در عسر و حرج قرار گرفت و فشار زندگی برایش غیرقابل تحمل شد به كارش بیاید؛ شروطی مثل حق طلاق، حق حضانت فرزند، حق تعیین محل سكونت و...

مسئولان دولتی همیشه تلاش دارند به مردم بقبولانند نیازی نیست زنان بیش از حد بر مهریه تاكید داشته باشند و به آن به چشم یك پشتوانه نگاه كنند. آنها از مردم می خواهند به مهریه های اندك بسنده كنند و مردان را به علت نپرداختن مهریه به زندان نیندازند، اما آن چیزی كه در جامعه اتفاق می افتد عكس این خواسته هاست و همچنان مردم ترجیح می دهند به مهریه تكیه كنند.

به اعتقاد شما كدام بخش از قوانین ما ایراد دارد كه هنوز هم مهریه یك پشتوانه برای زن تلقی می شود؟

به نظر من بحث های فرهنگی در این حوزه بسیار موثر است، اما نباید از اصل موضوع غفلت كرد. من پرونده ای داشتم كه مهریه زن چند شاخه گل بود و مرد براحتی او را ترك كرد و رفت. پس به اعتقاد من مهریه همیشه باید وجود داشته باشد، چون ممكن است مثلا مردان تنوع طلب در طول زندگی تصمیم بگیرند زن جدیدی اختیار كنند كه اگر در این شرایط زن هیچ مهریه ای نداشته باشد، مرد بسیار راحت قید او و زندگی را می زند، اما اگر مهریه ای در كار باشد مرد از ترس پرداخت آن هم كه شده با احتیاط بیشتری تصمیم گیری می كند، پس مهریه می تواند جنبه بازدارنده داشته باشد و از بسیاری از ناهنجاری ها جلوگیری كند.

پس می توانیم این طور استنباط كنیم چون قوانینی كه از زنان حمایت كند در كشور ما بسیار كم است مهریه همچنان به عنوان یك اهرم فشار و ابزار احقاق حق مطرح می شود؟

بله، واقعیت این است كه زن هیچ چیز به غیر از مهریه در دست ندارد تا به وسیله آن احقاق حق كند. البته ناگفته نماند برخی زنان، مهریه را دستاویزی برای رسیدن به مقاصد خود قرار می دهند كه البته تعدادشان كم است. به اعتقاد من در زندگی مشترك هیچ چیز بهتر از مهر و محبت كارایی ندارد. توصیه ام به مردان هم این است كه مهریه را به اندازه توان شان قبول كنند و اگر قبول كردند، آن را بپردازند و برای فرار از آن نقشه نكشند.

 

برچسب های این مطلب : راه های وصول مهریه - مردان فراری از مهریه - وصول مهریه 

 

تجربیات ما

 ارتباطات قوی و سازنده

هیچ سازمان یا موسسه‌ای به تنهایی کامل نیست. همکاری با موسسات مرتبط و مکمل این امکان را به ما می‌دهد تا پاسخگوی تمامی نیازهای مشتریان در سطوح مختلف و با کیفیت تضمین‌شده باشیم. گروه وکلای ایران با موسسات حقوقی، موسسات آموزشی و دانشگاه‌ها  همکاری دارد و با اخذ نمایندگی از این موسسات به طور رسمی خدمات مشترکی را ارائه می‌نماید.

 

موفقیت در فضای وب

نقش اینترنت در همه ابعاد زندگی امروز انکارناپذیر است. امروزه فعالیت آنلاین و خدمات اینترنتی برای هر سازمانی نقش حیاتی دارد. گروه وکلای ایران از آغاز کار خود این مسئله را در دستور کار خود قرار داد. موفقیت وب‌سایت گروه وکلای ایران که هم اکنون یکی از شناخته‌شده‌ترین وب‌سایتهای حقوقی ایران است موید این موضوع است.

 

 رضایت مشتری

رضایت مشتری اولین اصل کار ما در گروه وکلای ایران است. ما همواره در تلاشیم تا با گرفتن بازخورد از مشتریان تمام مراحل خدمات خود را در راستای رضایت مشتریان بهینه‌سازی کنیم. پیشرفت سریع موسسه ما از زمان تاسیس تا کنون نشان‌دهنده این موضوع است. بهترین تبلیغ برای ما مشتریان سابق ما هستند. تمامی پرسنل موسسه برای ایجاد رضایت حداکثری در ارائه خدمات آموزش دیده‌اند و همواره از انتقادات و پیشنهادات مشتریان بهره برده‌اند.