تماس با ما

تلفن دفاتر هماهنگی

021-22057591

021-66883463

021-44588897

021-77174530

تلفن همراه

09123571239

اطلاعات بیشتر

امور موکلین

موکل عزیز برای اطلاع از وضعیت پرونده خود وارد سایت شوید.


مهریه ام را چگونه وصول کنم؟

مهریه ام را چگونه وصول کنم؟

این سؤالی است که بسیاری از خانم ها می پرسند و می خواهند بدانند از چه راهی و چگونه می توانند به مهریه خود برسند .آیا واقعاً همانطور که در مثل عامیانه آمده است مهریه مصداق" کی داده کی گرفته " است یا اینکه وقتی پای حق و حقوق به میان می آید این ضرب المثل جایگاهی ندارد.

باید اعتراف کنم در مواردی که زن و شوهر به هر دلیلی دچار اختلاف می گردند خانمها به اولین چیزی که فکرمی کنند گرفتن مهریه است . این طرز تفکر فی نفسه ایرادی ندارد و مهریه طبق قانون حق مسلم زن است و هر وقت که بخواهد می تواند وصول کند .اما باید توجه داشت که مبادا این اقدام حتا قانونی باعث از بین رفتن پیوند زناشویی شود و اگر کورسوی امیدی برای ادامه زندگی مشترک وجود دارد از بین برود .

اولین راه برای وصول مهریه تنظیم یک دادخوست ساده حقوقی است . فرم مخصوص دادخواست در همه دادگستری ها موجود است و پر کردن آن هم بسیار ساده است اما باید در نوشتن آن دقت کرد که به اشتباه چیزی نوشته نشود زیراهرگونه اشتباه باعث می شود که نتیجه ی مطلوب حاصل نگردد.اگر مشاور حقوقی یا وکیل آن را تنظیم کند بهتر است اما آنقدر فنی وپیچیده نیست که نیاز به گرفتن وکیل باشد.

چه مقدار از مهریه اتان را می خواهید؟

در سند ازدواج شما مقدار مهریه مشخص است  ومعمولا تمام آنچه در سند ازدواج قید شده مطالبه می گردد.  بعضی ها هم ترجیح می دهند مثلا از 200سکه 20 یا 40 یا 50سکه یا مقدار کمتر یا بیشتری را تقاضا کنند. اگر وضع شما به گونه ای است که به بخشی از مهریه نیاز دارید و واقعا قصد جدایی از شوهرتان را ندارید و فکر می کنید با مطالبه قسمت کوچکی از مهریه مشکلاتتان حل خواهد شد و کار به جاهای باریک نخواهد کشید حتما به مقدار کمی از مهریه قناعت کنید چرا که هم در دادگاه وهم در دعاوی که بعدا" طرح خواهد شد شما حسن نیت خودرا  نشان داده اید و به عبارتی هدفتان جدایی نیست و هم اینکه وصول مقدارکمتر مهریه راحتر و زودتر میسر است .پس مراقب باشید اقدامی نسنجیده از شما سر نزند.

مردها در مقابل وصول مهریه چه عکس العملی نشان می دهند؟

معمولا بیشتر مردها و اکثریت قریب به اتفاق آنان از چنین موضوعی استقبال نمی کنند و حتی به شدت عصبانی شده و از آنجا که احتمال می دهند اموال و دارایی هایشان در معرض توقیف قرار گیرد هر چه سریعتر به فکر نقل و انتقال آن خواهند افتاد. در چنین مواردی آنان به طور صوری و ظاهری خانه و ماشین و سایر اموال خود را به بستگان و اقوام نزدیک خود منتقل می کنند تا از توقیف در امان بماند و دست همسرشان به آنها نرسد.

نکته مهم

اگر اختلافات آنقدر عمیق و دامنه دار است که امیدی به ادامه ی زندگی نیست و اطمینان دارید که جدا خواهید شد یک راه حل مفید و فوری این است که قبل از دادخوست مهریه اموال شوهر محترمتان را توقیف کنید . یعنی دادخوست توقیف اموال بدهید که آن هم بسیار ساده و عملی است و به محض اینکه آن را به دفتر دادگاه تقدیم کنید بلافاصله قاضی پرونده دستور آن را صادر خواهد کرد و شما خاطر جمع باشید قبل از اینکه آقا بتواند اموال خود را به طورصوری و ظاهری به برادر و مادر و دوستان خود انتقال دهد به نفع شما توقیف خواهد شد. البته این امر در صورتی محقق خواهد شد که  شوهرتان وضع مالی خوبی داشته باشد.

گرفتن مهریه چقدر زمان می برد؟

زمان آن خیلی قابل پیش بینی نیست ممکن است حداکثر در چهار ماه پلیس به سراغ آقا برود وبا نشان دادن حکم قطعی دادگاه او را وادار کنند تا مهریه را بپردازد اما یک فرض دیگر هم این است که تا دو سال طول بکشد ،بنابراین اگر می خواهید سراغ مهریه بروید باید با یک نقشه حساب شده و کامل دست به این کار بزنید و گر نه ضررهای آن گاهاً از منافعش بیشتر است.

به این مثال که حکایتی واقعی ونمونه ای ازصدها پرونده مطرح در دادگاه ها ی خانواده می باشد خوب توجه کنید :

پرده اول:

نسرین خانم از شوهرش قهر کرد و چمدانش را بست و راهی خانه پدری شد وقتی دید خبری از شوهرش نشد و در منزل پدرهم چندان آرامشی ندارد به فکر چاره افتاد اولین چیزی که به ذهنش رسید مهریه بود . رفت دادگستری ، عریضه نویس دم در که کارش همین بود در عرض کمتر از 5دقیقه یک دادخواست ماشین شده را تحویل نسرین خانم داد . رییس دادگستری دادخواست را بررسی کرد و آن را برای رسیدگی به شعبه چهارم دادگاه حقوقی ارجاع داد. بعدش نوبت مدیر دفتر دادگاه بود تا دادخواست مهریه را به دقت نگاه کند وکم کسریهایش را بر طرف کند تا آماده رسیدگی شود .

وقتی پرونده تکمیل شد از طرف رییس دادگاه به دفتر دادگاه دستور داده شد تا برای رسیدگی به دعوا وقت رسیدگی تعیین شود . دادخواست نسرین خانم در 22/2/1386ثبت دفتر دادگاه شد .وقتی که برای رسیدگی تعین شد 22/5/1386بود. یعنی سه ماه بعد.

90 روز گذشت و نسرین خانم با امید به اینکه در چند روز آینده مهریه اش را تصاحب خواهد کرد سر ساعت مقرر خود را به دادگاه رساند  جلسه رسمی دادگاه تشکیل شد قاضی پرونده شروع کرد به      نوشتن صورتجلسه و چون شوهر نسرین خانم از وقت دادگاه خبر نداشته و اخطاریه به وی ابلاغ نشده بود با دستور قاضی وقت دیگری برای رسیدگی تعیین شد.نسرین خانم که انتظار نداشت با چنین صحنه ای مواجه شود سوال کرد چرا باید دوباره بیایم سه ماه است صبر کرده ام . به او گفتند آدرسی که تو در دادخواست داده بودی اشتباه بوده و مامور ابلاغ نتوانسته اخطاریه را به خوانده (شوهرش) ابلاغ کند و آدرس باید کامل و دقیق باشد . نسرین دوباره آدرس دقیق شوهرش را اعلام کرد معلوم شد شماره پلاک 123 بوده اما آقای عریضه نویس دقت نکرده و شماره پلاک را 122نوشته و همین اشتباه کوچک باعث شده تا مطابق مقررات و قانون اخطاریه به خوانده ابلاغ نشود.

پرده دوم:

حسن آقا از دیدن برگ اخطاریه ناراحت شد مادرش توضیح داد امروز مأمور آمد در خانه و گفت تو چکاره ی حسن رمضانی هستی گفتم مادرش ، از من امضا گرفت و این اخطاریه را تحویل داد .

در اخطاریه حسن آقا  نوشته بودند " در خصوص دعوای خانم نسرین صادقی به طرفیت شما به خواسته مطالبه مهریه در وقت مقرر 22/8/1386در شعبه چهارم دادگاه حقوقی حاضر باشید"

حسن که با دیدن اخطاریه واقعاً ترسیده بود با خودش فکر کرد زنش را ازپیگیری مهریه منصرف کند و یک جوری با هم کنار بیایند . اما یک از دوستانش که از ماجرا مطلع شد و می خواست به گمان خودش به حسن خدمتی بکند گفت نگران نباش من هم درگیر این مسئله بوده ام و زنم برای مهریه آنقدر دوندگی کرد ولی آخرش هم به جایی نرسید و مجبور شد مهریه اش را ببخشد من هم او را طلاق دادم.  به توهم توصیه میکنم به این راحتی ها زیر بار نروی و تسلیم نشوی. این دوست حسن که چند سال درگیر دادگاه و پاسگاه بوده یک دوره ی آموزشی کامل بر اساس تجربیات خودش برای حسن گذاشت و او را با خم وچم کار آشنا کرد.

روز رسیدگی فرا رسید و نسرین خانم دوباره شال و کلاه کرد و سر وقت در دادگاه حاضر شد . طبق معمول جلسه تشکیل شد. آقای قاضی از نسرین (خواهان پرونده) پرسید خواسته شما چیست او پاسخ داد آقای قاضی من دیگر نمی توانم با این مرد زندگی کنم هیچ راهی برایم نمانده برای همین فقط تنها راه چاره ام وصول مهریه است .از حسن آقا خبری نبود.قاضی گفت خوانده  در جلسه رسیدگی حاضر نشده و نامه ای (لایحه) هم نفرستاده است بنابراین رای دادگاه به طور غیابی صادر خواهد شد.

پرده سوم:

بعد از دو هفته رأی دادگاه به دست نسرین خانم رسید طبق این رأی حسن آقا محکوم شده بود تا مهریه همسرش را که 114 سکه بهار آزادی می باشد نقداً پرداخت نماید نسرین با دیدن این حکم نفس راحتی کشید و با خود فکر می کرد مشکلاتش دارد حل می شود. بعد از چند روزی رفت دفتر دادگاه و پرسید بعد از صدور این حکم چکار کنم مهریه را کی تحویل من می دهند . مدیر دفتر گفت چه عجله ای خانم تازه اول کار است. نسرین معنی این حرف را نفهمید. وقتی اصرار کرد، برایش توضیح دادند این حکمی که دادگاه صادر کرده است غیابی است  و خوانده یعنی شوهرتان می تواند به آن اعترض کند و دوباره در همین دادگاه رسیذگی خواهد شد .نسرین خانم داشت گیچ می شد این دیگر چه جور دادگاهی است که نمی تواند حق مرا بگیرد . از مراجعانی که مثل خود او بودند پرس و جو کرد از قضای روزگار با خانمی آشنا شد که تحصیل کرده ی حقوق بود و او هم برای مهریه اش به دادگاه مراجعه کرده بود این آشنایی باعث شد تا نسرین به خیلی از نکات تازه پی ببرد. او متوجه شد که وقتی اخطاریه دادگاه به شخص خوانده ابلاغ نشود و در جلسه ی رسیدگی حاضر نشود و لایحه ای(نامه ای که خوانده در دفاع از خود به دادگاه ارسال می دارد)هم نفرستد رای دادگاه غیابی صادر می شود و فر د غایب طبق قانون می تواند از دادگاه بخواهد تا دوباره به موضوع رسیدگی کنند. در این مرحله مانند مرحله اول دادگاه وقت رسیدگی تعین می کند و هر دو نفر را به رسیدگی دعوت می کند و اگر معترض (حسن آقا) اعتراض موجهه و قانونی نداشته باشد همان حکم قبلی به تأیید دادگاه می رسد.

پرده چهارم:

حسن آقا با اطلاعات کمی که به دست آورده بود دست به کار شد و دادخواستی با کمک عریضه نویس تهیه کرد. او برای اینکه زمان بیشتری را تلف کند و زنش نتواند به این راحتی ها به مهریه اش دست یابد صبر کرد تا آخرین روزی که مهلت اعتراض باقی بود فرا برسد بیست روز گذشت و او دادخواست را  تسلیم دادگاه کرد. وقت رسیدگی برای دو ماه بعد تعین شد قرار شد در 1/12/1386جلسه دادگاه برگزار شود . بلاخره انتظار به سر آمد و روز رسیدگی فرارسید زن و شوهر در دادگاه حاضر شدند نسرین خانم از حرفش کوتاه نیامد و حسن آقا هم حرفی برای گفتن نداشت و حتی به دادگاه گفت می دانم مهریه حق زن است و باید پرداخت شود ولی من توانایی تهیه این همه سکه را ندارم.دادگاه بلافاصله پایان رسیدگی را اعلام کرد و رأی قبلی خود را تایید کرد و اعتراض را وارد ندانست. رأی دادگاه برای هر دونفر فرستاده شد . در پایان این رأی نوشته شده بود  "این رأی ظرف بیست روز پس از ابلاغ در دادگاه تجدید نظر استان قابل رسیدگی است."

این جمله برای نسرین خانم خبر خوبی نبود و باید صبر می کرد تا رأی دادگاه قطعی شود اما حسن آقا که از دوستش کمک گرفته بود می دانست که دوباره هم می تواند به این رأی اعتراض کند . این بار دادخواست تجدیدنظرخواهی تنظیم و به دفتر دادگاه داده شد . دفتر پس از تکمیل دادخواست و با دستور قاضی ، پرونده را با تمام اوراق و محتویاتش داخل پاکتی بزرگ قرار داد و به دادگاه تجدید نظر فرستاد.

در این دادگاه در فاصله کمتر از یک ماه رسیدگی انجام و رأی دادگاه قبلی تایید شد . در اوایل اریبهشت سال 1387رأی قطعی دادگاه به دست نسرین خانم رسید و از نظر نسرین خانم کار تمام شده بود. اما اخطاریه ای به دستش رسید که واقعاً کلافه اش کرد . موضوع این بود که حسن آقا رفته و دادخواستی به دادگاه داده و از دادگاه درخواست نموده تا او را از پرداخت مهریه معاف کنند و یا حداقل مهریه را قسط بندی کنند .

پرده پنجم:

در نیمه ی خرداد زمانی که هوا به شدت گرم شده بود و نسرین خانم از این همه دوندگی برای مهریه اش به ستوه آمده بود به ناچار در جلسه دادگاه حاضر شد تا از حقش دفاع کند و اجازه ندهد حسن آقا مهریه اش از بین ببرد. حسن آقا در جلسه دادگاه گفت آقای قاضی من کارگر یک شرکت ساختمانی هستم در ماهی سیصد تا سیصدو پنجاه هزارتومان حقوق می گیرم اجاره منزل و اقساط بانک را هم می پردازم ،خورد و خوراک و پوشاک و هزینه های آب وبرق تلفن و گاز هم هست هیچ در آمد دیگری هم ندارم  از کجا این مهریه سنگین را بیاورم؟ نسرین خانم قبول داشت که شوهرش درآمد زیادی ندارد ولی اصرار داشت مهریه اش باید نقد باشد و با تقسیط آن مخالفت کرد .

در آخر خرداد رأی دادگاه صادر شد . حسن آقا باید در هر سه ماه یک سکه به همسرش بدهد .هم نسرین خانم و هم حسن آقا به این رأی اعتراض داشتند .نسرین خانم نگران این بود که مدتها طول خواهد کشید و او 29 سال برای وصول همه مهریه باید صبر کند چیزی که اصلًا انتظارش را نداشت حسن آقا با وضعیت مالی و درآمد مختصری که داشت خود را قادر به پرداخت اقساط تعین شده نمی دید. برای بار چندمین بار زن و شوهر هر کدام اعتراضات مفصلی را نوشتند و به دفتر دادگاه دادند طبق معمول پس از رفع اشکالات اداری ، پرونده به دادگاه تجدید نظر ارسال شد . دادگاه با مطالعه اعترضات و بررسی مجدد موضوع ، رأی دادگاه نخستین را موجه و قانونی تشخیص داد و همان رأی تایید شد.

پرده ششم:

رأی قطعی دادگاه به مرحله اجرا رسیده بود . دیگر راه گریزی برای محکوم علیه (حسن آقا)نبود قرار بود از اول تیرماه 1387اقساط مهریه پرداخت شود و نسرین خانم در هر سه باید به واحد اجرای احکام دادگستری مراجعه کند تا اگر حسن آقا سکه ای به اجرای احکام تحویل داده از آنها بگیرد .قسط اول به موقع پرداخت شد. اما قسط دوم بعد از پنج ماه پرداخت شد .نسرین خانم از این وضع ناراحت بود ولی کاری از دستش بر نمی آمد .

پرده هفتم :

یک سال بعد از همه این ماجراها نسرین خانم به دلایلی که خودش می دانست تقاضای طلاق کرد او بیشتر از 4عدد سکه از کل مهریه اش را وصول نکرده بود. در دادگاهی که برای طلاق برگذار شده بود بقیه مهریه اش  را بخشید و گفت مهرم حلال و جانم آزاد.  

 

تجربیات ما

 ارتباطات قوی و سازنده

هیچ سازمان یا موسسه‌ای به تنهایی کامل نیست. همکاری با موسسات مرتبط و مکمل این امکان را به ما می‌دهد تا پاسخگوی تمامی نیازهای مشتریان در سطوح مختلف و با کیفیت تضمین‌شده باشیم. گروه وکلای ایران با موسسات حقوقی، موسسات آموزشی و دانشگاه‌ها  همکاری دارد و با اخذ نمایندگی از این موسسات به طور رسمی خدمات مشترکی را ارائه می‌نماید.

 

موفقیت در فضای وب

نقش اینترنت در همه ابعاد زندگی امروز انکارناپذیر است. امروزه فعالیت آنلاین و خدمات اینترنتی برای هر سازمانی نقش حیاتی دارد. گروه وکلای ایران از آغاز کار خود این مسئله را در دستور کار خود قرار داد. موفقیت وب‌سایت گروه وکلای ایران که هم اکنون یکی از شناخته‌شده‌ترین وب‌سایتهای حقوقی ایران است موید این موضوع است.

 

 رضایت مشتری

رضایت مشتری اولین اصل کار ما در گروه وکلای ایران است. ما همواره در تلاشیم تا با گرفتن بازخورد از مشتریان تمام مراحل خدمات خود را در راستای رضایت مشتریان بهینه‌سازی کنیم. پیشرفت سریع موسسه ما از زمان تاسیس تا کنون نشان‌دهنده این موضوع است. بهترین تبلیغ برای ما مشتریان سابق ما هستند. تمامی پرسنل موسسه برای ایجاد رضایت حداکثری در ارائه خدمات آموزش دیده‌اند و همواره از انتقادات و پیشنهادات مشتریان بهره برده‌اند.